Jaki rodzaj ogrzewania wybrać w budynkach energooszczędnych?

Energooszczędność oznacza, że jak najlepszy efekt jest uzyskiwany przy wykorzystaniu jak najmniejszego nakładu energii. Takie podejście pozwala ograniczyć koszty eksploatacji oraz jest przyjazne dla środowiska. W ostatnim czasie coraz modniejsze stają się tak zwane budynki energooszczędne, w których stosuje się technologie pozwalające na zmniejszenie ich energochłonności. W tym celu stosowane są alternatywne sposoby pozyskiwania energii, poszukuje się także racjonalnych metod wykorzystywania dobrze znanych źródeł energii.

Ogrzewania w domach energooszczędnych

W budynku energooszczędnym można zainstalować kominek, który będzie głównym lub dodatkowym źródłem ciepła w domu. Aby budynek mógł zostać uznany za energooszczędny, do skutecznego ogrzania powinien wykorzystywać maksymalnie 50 kilowatogodzin na metr kwadratowy. W tego rodzaju obiektów nie stosuje się klasycznych, ogrzewających powietrze kominków. Jednym ze sposobów na ogrzewanie domów energooszczędnych jest wykorzystanie akumulacyjnych promienników ciepła. Kaflowe kominki lub akumulacyjne piece mają też mniejsze drzwiczki, które ograniczają straty ciepła, a oddawanie energii powstałej podczas spalania drewna jest rozłożone w czasie.

Innym stosowanym rozwiązaniem jest instalacja pieca, który wytwarza dużo ciepła i daje możliwość ogrzania kilku wnętrz. Można wykorzystać także klasyczny kominek, w którym wkład grzewczy zostanie wymieniony na ceramiczne palenisko. Innym sposobem na ogrzanie energooszczędnego domu jest piecyk kominkowy, które umożliwiają minimalne zużycie energii.