Jaki kociołek kupić?

Kociołek to ciekawa alternatywa dla popularnych grilli. Sprawdzi się w ogrodzie lub działce, a także na biwaku i campingu. W kociołku możemy przygotować wiele smacznych potraw, nawet dla dużej ilości osób. W postawionym bezpośrednio na ogniu naczyniu przygotujemy dania jednogarnkowe, zapiekane lub duszone. Ten sposób gotowania zapewnia wyjątkowy smak i aromat potraw. Do wybory mamy różne modele kociołków. Na który się zdecydować? Oto kilka z propozycji.

Dostępne są modele, które wstawiamy bezpośrednio do ogniska, ale również naczynia, które zawiesimy na specjalnym stelażu. Stojący kociołek będzie odpowiedni do przygotowania różnego rodzaju zapiekanek, a także pieczonek oraz duszonek, czyli potraw, które nie wymagają mieszania – stojący kociołek zamyka się hermetycznie. W wiszącym naczyniu przygotujemy natomiast zupy, gulasze, bigos i inne dania jednogarnkowe, które wymagają mieszania.

Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość kociołka. Przyjmuje się tutaj zasadę, że pojemność naczynia dobieramy do liczby osób – to znaczy, że kociołek powinien mieć tyle litrów pojemności, co liczba gości.

Znaczenie ma także materiał, z którego został wykonany kociołek. Mamy tutaj wiele możliwości. Popularne są stalowa kociołki emaliowane, które są lekkie, łatwe w czyszczeniu i estetyczne, jednak trzeba uważać na warstwę emalii. Stalowe kociołki surowe również są lekkie, ale nieco trudniejsze w czyszczeniu, wymagają również regularnego natłuszczania. Dzięki żeliwnemu kociołkowi surowemu szybciej przygotujemy potrawy, które dłużej utrzymają ciepło. Takie modele są jednak cięższe i trudniejsze w czyszczeniu. Żeliwne naczynia emaliowane mają zalety surowego kociołka, są stosunkowo ciężkie, jednak łatwiejsze w czyszczeniu. Kociołki miedziane wyróżnia klasyczny wygląd. Zapewniają szybkie gotowanie i długo utrzymują ciepło. Są też lekkie, należy jednak pamiętać, że miedź pod wpływem ciepła może wejść w reakcje kwaśnymi produktami.