0

Jaka pogoda jest najlepsza do koszenia trawnika?

Koszenie trawy jest niezbędne, aby utrzymać trawnik w dobrej formie. Znaczenie ma sprzęt, którym się posługujemy, czyli najlepiej dobrej jakości kosiarka, ale na skuteczność koszenia mają wpływ również inne aspekty. Należą do nich między innymi umiejętności koszącego, pora roku i pora dnia oraz pogoda, podczas której przeprowadzane jest koszenie.

Sucho i ciepło, ale bez słońca

Pogoda w znacznym stopniu wpływa na częstotliwość koszenia. Jeśli jest ciepło i mokro, trawa rośnie szybciej i trzeba częściej ją kosić. To dlatego wiosną i późnym latem murawę trzeba skracać częściej. W lipcu temperatury są jednak zbyt wysokie i trawa rośnie wolniej. Czy ciepło i wilgoć sprzyjają samemu koszeniu? Okazuje się, że nie są to wymarzone warunki do zadbania o trawnik. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy trawa jest sucha (ale trzeba ją podlać po koszeniu!). Nie zaleca się koszenia murawy po deszczu. Nie należy też kosić trawnika w ciągu dnia, przy pełnym słońcu – lepszym wyborem jest poranek lub wieczór. Dobrą porą na koszenie trawy jest pochmurne przedpołudnie, kiedy na źdźbłach utrzymuje się delikatna rosa.

Podsumowując – idealny czas na koszenie to pochmurny, bezdeszczowy dzień, rano lub wieczorem. Dlaczego? Bardzo mokra trawa będzie kleić się do noży i utrudni dalsze koszenie. Z kolei wysokie temperatury powodują, że liście traw tracą sprężystość. Z tego powodu trudno jest je równo skosić. Miejsce cięcia z kolei pozostanie żółte i przypalone, co na pewno nie wpłynie pozytywnie na wygląd trawnika.

Poza tym pamiętajmy, że podczas suchego, upalnego lata trzeba zmniejszyć częstotliwość koszenia, aby trawa nie wyschła.

 


Kontakt ze sklepem