0

Jak dużą przestrzeń można ogrzać kominkiem?

Kominek jest piękną ozdobą każdego wnętrza, a płomienie tworzą w pomieszczeniu ciepły i przyjemny klimat. Pełni on nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jego głównym zadaniem jest ogrzewanie. Na skuteczność i efektywność ogrzewania wpływają różne czynniki, na przykład paliwo. W obliczeniach dotyczących zapotrzebowania na energię cieplną w danym pomieszczeniu należy również uwzględnić wielkość przestrzeni, którą planujemy ogrzać.

Dlaczego to ma znaczenie?

Nieodpowiedni, źle dobrany kominek, nie spełni swojego zadania i narazi właścicieli na wysokie koszty – paliwo użyte w takim palenisku nie zostanie dobrze wykorzystane. Ważną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając kominek, jest jego moc. Jeśli zależy nam na ogrzaniu tylko jednego pomieszczenia, wystarczający będzie wkład kominkowy o mocy 6 lub 7 kilowatów. Moc na tym poziomie umożliwi skuteczne ogrzanie wnętrza o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Do ogrzania całego domu będzie potrzebny kominek z wkładem o mocy co najmniej 15 kilowatów, takie palenisko powinno jednak zostać podłączone do odpowiedniej instalacji, która rozprowadzi ciepło po wszystkich pomieszczeniach.

Do każdego wkładu kominkowego powinna zostać dołączona informacja o nominalnej mocy grzewczej danego modelu. Właściciele kominka mają możliwość regulowania mocy kominka, dbając o właściwy załadunek i dopływ powietrza. Warto jednak pamiętać, że wkład kominkowy najlepiej działa w określonych przez producenta granicach. Przy wkładzie o zbyt wysokiej mocy możemy zmniejszyć intensywność spalania, jednak może to spowodować zwiększenie ilości zanieczyszczeń.


 


Kontakt ze sklepem