Jak chronić szybę kominkową przed zabrudzeniami?

Szyba w kominku jest szczególnie narażona na powstawanie zabrudzeń. Brudna szyba sprawia, że kominek nie prezentuje się ładnie, a płomień jest słabo widoczny. Utrzymanie przejrzystej szyby nie jest proste, jednak istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym właściciele kominków mogą zadbać o jej czystość.

Jaki wkład wybrać?

Na stan szyby kominkowej wpływ ma rodzaj wkładu. Warto wybrać wkład dobrej jakości, wyposażony w dodatkowe rozwiązania, które pomagają utrzymać szybę w czystości. Pod tym względem dobrze sprawdzi się tak zwana szyba samoczyszcząca, czyli pirolityczna. Tego rodzaju szyby pokryte są powłoką, która pozwala zwiększyć średnią temperaturę, w której pracuje szyba. Dzięki temu dochodzi do zjawiska pirolizy, czyli dopalania się sadzy.

Jakie drewno zapobiegnie zabrudzeniom?

Do właściwego działania kominka potrzebne jest odpowiednie paliwo, czyli wysuszone i sezonowane drewno gatunków drzew liściastych. Mokry materiał lub stosowanie drewna z drzew iglastych prowadzi do zadymienia i zanieczyszczenia szyby kominkowej. Dobrej jakości paliwo to mniej dymu, a co za tym idzie – czystsza szyba. Warto wiedzieć, że nawet przy „zwykłej” szybie kominkowej wysoka temperatura jest korzystna. Temperatura spalania na poziomie około 300 stopni pomaga utrzymać w czystości także szybę ceramiczną. Innymi czynnikami, które pozytywnie wpływają na stan szyby, są właściwy dopływ powietrza oraz siła ciągu. Szyba kominkowa pozostanie zadbana, jeśli będziemy ją regularnie czyścić. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki, dzięki którym łatwiej zadbamy o jej czystość. Do przecierania szyby nie należy używać twardych szczotek, które choć skuteczniej usuwają zanieczyszczenia, to mogą przy okazji uszkodzić jej powierzchnię.